Informace k pálení zahradního odpadu
Odbor stavební a životního prostředí reaguje na časté dotazy ohledně pálení rostlinných materiálů.
V prvé řadě je potřeba uvést, že se nejedná o novou legislativu. Ze zákona o odpadech (zákon č. 541/2020 Sb.) vždy vyplývalo, že se má s listím nebo posečenou trávou nakládat jako s biologicky rozložitelným odpadem. To znamená kompostovat, odkládat do hnědé popelnice nebo odvézt do sběrného dvora. Podle zákona o odpadech je biologicky rozložitelný odpad odpadem a spalování odpadu je povoleno pouze v zařízeních k tomu určených.
Podle zákona o ochraně ovzduší (zákon č. 201/2012 Sb.) je možné v otevřených ohništích pálit suché rostlinné materiály, které nejsou znečištěné nebo jinak kontaminované cizorodými chemickými látkami. Obec si může obecně závaznou vyhláškou stanovit podmínky pro spalování suchých rostlinných materiálů v otevřeném ohništi, při kterém nedochází k nakládání s odpady ve smyslu zákona o odpadech.
Nic se tedy nezměnilo, pouze došlo ke sjednocení obou zákonů.
Konec spalování se týká pouze rozdělávání ohně za účelem odstranění bioodpadu. Netýká se případů, kdy je oheň rozděláván pro přípravu pokrmů nebo jinou rekreační činnost (například „pálení čarodějnic“). V tomto případě je na ohništi dovoleno pouze spalování suchého dřeva, případně jiného vhodného paliva. Na listí ani trávě se špekáčky ani jiné pokrmy připravovat skutečně nedají.
Dále připomínáme, že pálení klestu v lese je nadále povoleno, resp. „nezakázáno“, zákonem o lesích (zákon č. 289/1995 Sb.). Více viz Leták Ministerstva zemědělství k pálení klestu.
Další z možností je účelové vypalování (povoleno je vypalování, nikoli pálení), z důvodu zajištění péče o rostliny, živočichy, přírodní stanoviště, zvláště chráněná území nebo v rámci provádění opatření k regulaci nepůvodního druhu nebo křížence. Vypalování porostů včetně navrhovaných opatření jsou osoby povinny předem oznámit místně příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje, který může stanovit další podmínky.
Přílohy